Ubranie, a bieganie. Co założyć na letni trening?

Bieganie to jeden z nielicznych sportów, które nie wymagają specjalistycznego drogiego sprzętu. Nie oznacza to jednak, ze możemy uprawiać jogging w dowolnym stroju. Odzież dla biegacza to bardzo ważna część treningu. Komfort jaki można dzięki odpowiedniemu strojowi osiągnąć w dużej mierze wpływa na wyniki i utrzymanie odpowiedniej motywacji więc jest kluczowym elementem planowania treningu.

W czym biegać latem?

Chociaż latem korci nas trening w lekkich przewiewnych szortach i koszulach z naturalnych materiałów to wcale nie jest taki dobry pomysł. Oczywiście, jeśli chcemy pobiegać kilkanaście minut brzegiem morza to doskonały zestaw. Jeśli jednak chcemy wykonać pełnowartościowy trening wybierzmy raczej odzież dla biegacza przylegającą do ciała, a krótkie leginsy oraz dopasowaną koszulkę. Taki strój nie tylko nie krępuje ruchów ale też unikniemy dzięki niemu otarć. Także naturalne materiały, które świetnie sprawdzą się na letnim spacerze nie są polecane podczas treningu. Bawełniana koszulka jest bowiem po kilkudziesięciu minutach kompletnie mokra. Jeśli wybierzemy leginsy warto postawić na długość ¾, chroni bowiem dodatkowo kolana przed wyziębieniem czy przewianiem co w przypadku stawów jest niezmiernie ważne. Jeśli jednak chcemy założyć szorty, a czeka nas dłuższy trening a nie krótka przebieżka koniecznie zwróćmy uwagę na dobrze dopasowane bokserki. Odpowiednia bielizna do biegania dodatkowo spełnia funkcję podtrzymywania mięśni oraz odpowiedniej termoregulacji. Jeżeli zastanawiasz się jak dobrać odzież do biegania na różne pory roku kliknij. Dowiesz się jak dobrać odpowiedni strój na poszczególne pory roku.

Przewiewna bawełniana koszulka? Dobra na spacer ale nie na trening

Wracając do materiałów naturalnych ponieważ nie odprowadzają wody nie są odpowiednie do biegania ponieważ w mokrej koszulce biega się po prostu nieprzyjemnie. Ponad to wzrasta ryzyko przeziębienia. Dlatego w szafie biegacza powinny się znaleźć koszulki techniczne (czyli np. o dużej zawartości poliestru). Są lżejsze, odprowadzają wodę i schną błyskawicznie. Najlepiej zaopatrzyć się w 3 rodzaje – zwykły t-shirt z krótkim rękawem, t-shirt z długim rękawem oraz singlet, czyli koszulka na ramiączka. Biegając latem nie zapominajmy o wodzie, którą powinniśmy mieć zawsze podczas treningu. Latem ryzyko odwodnienia wzrasta dlatego elementem obowiązkowym stroju biegacza jest lekki plastikowy bidon np. w formie na biodrowej saszetki (by nie trzymać go w ręku co byłoby bardzo uciążliwe).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *